třešní

Rozpoznání nejchutnějších třešní a višní v domácí zahradě

Není nad chuť šťavnaté, čerstvé třešně nebo višně přímo ze stromu! V našich klimatických podmínkách máme to štěstí, že můžeme pěstovat mnoho odrůd tohoto ovoce. Každá z nich se vyznačuje jedinečnou c přečtěte si více »

Maliny

Maliny a ostružiny – nejdůležitější informace

Maliny a ostružiny – nejdůležitější informace a ostružiny jsou keře, které spolu velmi úzce souvisí. Oba druhy jsou velmi oblíbené a často se objevují na zahrádkách a zahradách. Stojí za to vědět, j přečtěte si více »

 

Maliny a ostružiny – nejdůležitější informace

Maliny a ostružiny – nejdůležitější informace

hTTPS://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Maliny-a-ostruziny/34 Maliny a ostružiny jsou keře, které spolu velmi úzce souvisí. Oba druhy jsou velmi oblíbené a často se objevují na zahrádkách a zahradách. Stojí za to vědět, jaké jsou rozdíly mezi těmito plody a na co nezapomenout při jejich pěstování.

Maliny - pěstování

Maliny i ostružiny jsou rostliny, které mají na pěstování poměrně nízké nároky. Navzdory mnoha podobným vlastnostem se v několika ohledech liší.

Malinový keř je nejlepší vysadit do polostínu. Určitě se budou dobře vyvíjet a jejich plody získají hodně chuti. Nejlepší možností je zvolit mírně kyselou půdu s humusem. V žádném případě by neměly být vysazeny na písku. Pro rozvoj malin velmi dobře funguje mulčování. Pro tento účel se vyplatí použít například dubové listí, jehličnan nebo piliny. Mulčování také pomáhá inhibovat růst plevelů, které je obtížné kontrolovat.

Sazenice maliníku by se také měly chránit před škodlivými vlivy různých škůdců. Za tímto účelem by měly být před obdobím květu postříkány vhodnými přípravky.

Ostružiny - pěstování

Ostružiny jsou keře s dlouhými stonky, které potřebují pro růst oporu. Měly by být vysazeny na slunném místě ve vlhké půdě. Díky tomu je ovoce šťavnatější a větší velikosti. Za zmínku stojí, že ostružiník není tak citlivý na sucho jako sazenice maliníku, ale vyplatí se je také zamulčovat, např. kůrou. Díky tomu bude ovoce šťavnaté a velmi chutné.

Velmi důležitým aspektem při pěstování ostružin je každoroční řez. Mladé sazenice je vhodné zkrátit na výšku asi 1,5 metru. Vyplatí se je v létě stříhat, abyste účinně stimulovali jejich růst. V dalších letech je třeba zastřihnout výhony, které keř zahušťují.

Co ještě stojí za připomenutí?

Maliny a ostružiny by měly být vysazeny brzy na jaře nebo velmi pozdě na podzim. Na podzim byste však měli pamatovat na zasypání sazenic kopečkem zeminy, abyste účinně chránili kořenový systém před mrazem.

Keře se umístí do mělké půdy, poté se zalijí a půdu kolem dokola důkladně udusají. Jak již bylo zmíněno dříve, mladé sazenice je třeba řádně zastřihnout. To vše umožňuje snadné zakořenění a rychlejší růst.

Maliny se používají ke zdobení dezertů, stejně jako k výrobě šťáv a jiných konzerv. Ostružiny se naopak používají v kuchyni na různé koláče a jiná jídla. Oba plody lze s úspěchem konzumovat přímo z keře. Vyplatí se je vysadit do zahrad, kde jsou malé děti. Lze je použít jako zdravé svačiny.

Obchod https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Maliny-a-ostruziny/34 nabízí sazenice nejoblíbenějších a nejchutnějších odrůd malin a ostružin. Cena maliníku je velmi atraktivní a vlastní keř si můžete pořídit za nějaký tucet zlotých. Zajímavým řešením je malina Goodasgold, stejně jako malina jahoda. Vyplatí se seznámit s nabídkou a vybrané keře do zahrady zakoupit. Maliny i ostružiny se vyplatí kupovat ve větším množství.

Související články